INFORMACJE O PROJEKCIE
Projekt „Wygraj swoją przyszłość! – II edycja” jest realizowany przez firmę Akademia Projektów Europejskich Sławomir Witkowski w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – oś priorytetowa I. Osoby młode na rynku pracy, działanie 1.2. Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, poddziałanie 1.2.2. Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.
Projekt jest realizowany na podstawie umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Toruniu oraz jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zadania projektu będą realizowane na terenie powiatu chełmińskiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Projektu rozpoczyna się 1 maja 2016 roku, kończy 31 marca 2017 roku.
KRYTERIA REKRUTACJI
W projekcie przewidziano miejsca dla 45 uczestników, w tym 24 kobiet i 21 mężczyzn. Chęć uczestnictwa w projekcie mogą zgłosić osoby, które spełniają warunki wymienione w punktach 1-5.
- Ukończyły 15 lat oraz nie ukończyły 29 lat.
- Zamieszkują na terenie powiatu chełmińskiego – adres miejsca zamieszkania nie musi być zgodny z miejscem zameldowania, w projekcie może wziąć udział osoba, która jest zameldowana poza terenem powiatu chełmińskiego.
- Są bierne zawodowo, czyli w momencie przystąpienia do projektu nie pracują i nie są bezrobotne, tj. nie mogą być zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy.
- Nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym – w projekcie może wziąć udział osoba, która studiuje zaocznie.
- Nie uczestniczą w szkoleniu, czyli w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych potrzebnych do wykonywania pracy.
- W ciągu minionych 4 tygodni nie uczestniczyły w szkoleniach finansowanych ze środków publicznych.
Osoby, które spełniają powyższe kryteria i są zainteresowane uczestnictwem w projekcie winny wypełnić, a następnie dostarczyć do biura projektu dokumenty wymienione w punktach 1-4. Dokumenty będą podstawą do przeprowadzenia procesu rekrutacji. Pomocą w wypełnieniu dokumentów służy personel biura projektu w Chełmnie przy ulicy Dworcowej 40A (Chełmiński Dom Kultury).
- Formularz zgłoszeniowy do udziału w projekcie wraz z załącznikami.
- Ankieta rekrutacyjna.
- Oświadczenie potwierdzające fakt zaliczania się do grupy docelowej projektu.
- Oświadczenie o zgodzie na wykorzystanie wizerunku w materiałach informacyjnych i promocyjnych projektu – dotyczy głównie zdjęć zamieszczanych na stronie internetowej firmy realizującej projekt.
Podczas rekrutacji preferowane będą osoby wymienione w punktach 1-3.
- Zamieszkałe na terenach wiejskich.
- Długotrwale bierne zawodowo, czyli niepracujące i niezarejestrowane w PUP przez dłużej niż 12 miesięcy.
- Posiadające niskie kwalifikacje zawodowe.
Ponadto wpływ na przyjęcie osoby do projektu będą miały kryteria wymienione w punktach 1-5.
- Niskie wykształcenie lub jego brak.
- Brak doświadczenia zawodowego.
- Brak lub niskie umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.
- Zgodność oferty projektu z oczekiwaniami osoby zainteresowanej.
- Wysoka motywacja do podjęcia zatrudnienia.
Harmonogram projektu
Uwaga! – szczegółowe terminy realizacji poszczególnych zadań zostaną ustalone na etapie tworzenia grup warsztatowych, szkoleniowych i stażowych
Zadanie 1. Diagnoza potrzeb uczestników projektu, w tym Indywidualny Plan Działania – od 1 czerwca do 31 lipca 2016 roku, obowiązkowe dla wszystkich uczestników projektu,
Zadanie 2. Warsztaty aktywnego poszukiwania pracy – od 1 lipca do 31 sierpnia 2016 roku, obowiązkowe dla wszystkich uczestników projektu
Zadanie 3. Certyfikowane szkolenia zawodowe – od 1 sierpnia do 31 grudnia 2016 roku, przewidziane dla 25 uczestników projektu
Zadanie 4. Staże u pracodawców w województwie kujawsko-pomorskim – od 1 września 2016 roku do 31 marca 2017 roku, obowiązkowe dla wszystkich uczestników projektu
Zadanie 5. Pośrednictwo pracy – od 1 lipca 2016 roku do 31 marca 2017 roku, obowiązkowe dla wszystkich uczestników projektu
Zakres wsparcia
Zadanie 1. Diagnoza potrzeb uczestników projektu, w tym Indywidualny Plan Działania – jej realizacja jest planowana w czerwcu i w lipcu 2016 roku, obowiązkowa dla wszystkich uczestników projektu. Podczas jej realizacji każdy uczestnik weźmie dwukrotny udział w 2-godzinnej sesji z doradcą zawodowym (łącznie 4 godziny wsparcia na uczestnika). Efektem spotkania będzie opracowanie Indywidualnego Planu Działania, który zdefiniuje cele zawodowe uczestnika projektu, określi jego słabe i mocne strony w kontekście aktualnej sytuacji na rynku pracy, zdiagnozuje możliwości szkoleń oraz doskonalenia zawodowego. Każdy uczestnik projektu będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu do miejsca realizacji zadania (czyli do Chełmna).
Zadanie 2. Warsztaty aktywnego poszukiwania pracy – ich realizacja jest planowana w lipcu i w sierpniu 2016 roku, obowiązkowe dla wszystkich uczestników projektu. Prowadzona będzie w postaci spotkań grupowych w łącznym wymiarze 24 godzin na 1 grupę. Warsztaty będą poświęcone takim zagadnieniom jak: odkrywanie własnych umiejętności i możliwości, marzenia a cele zawodowe, rynek pracy i elementy prawa pracy, techniki aktywnego poszukiwania zatrudnienia, dokumenty aplikacyjne, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, wizja oraz plan rozwoju osobistego i zawodowego. Każdy uczestnik projektu będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu do miejsca realizacji zadania (czyli do Chełmna). Podczas zajęć przewidywany jest catering, uczestnicy otrzymają również materiały dydaktyczne i pomocnicze związane z tematyką warsztatów.
Zadanie 3. Certyfikowane szkolenia zawodowe – ich realizacja jest planowana w okresie od sierpnia do grudnia 2016 roku, przewidziane są dla 25 uczestników projektu. Katalog dostępnych szkoleń: kierowca ciężarówki kat C+E oraz kwalifikacja wstępna (planowane dla 10 osób), operator wózków widłowych i podestów ruchomych (planowane dla 7 osób), indywidualne szkolenia wybrane na podstawie diagnozy potrzeb uczestników projektu (planowane dla 8 osób). Każdy uczestnik projektu będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu do miejsca realizacji zadania (czyli do Chełmna). Podczas zajęć przewidywany jest catering, uczestnicy otrzymają również materiały dydaktyczne i pomocnicze związane z tematyką szkoleń. Za uczestnictwo w formie wsparcia każdemu uczestnikowi będzie przysługiwało stypendium szkoleniowe w wysokości 6,65 PLN brutto za godzinę.
Zadanie 4. Staże u pracodawców w województwie kujawsko-pomorskim – ich realizacja jest planowana w okresie od września 2016 roku do marca 2017 roku, obowiązkowe dla wszystkich uczestników projektu. Zaplanowano staże w wymiarze: 6 miesięcy dla 27 osób, 5 miesięcy dla 8 osób oraz 4 miesięcy dla 10 osób. Okres stażu zostanie określony na podstawie indywidualnej diagnozy zawodowej uczestnika projektu. Staże będą się odbywały w normalnych godzinach pracy zakładu. Są one doskonałą formą zdobycia doświadczenia zawodowego. Staże mogą się odbywać w województwie kujawsko-pomorskim, aczkolwiek planowane są głównie w powiecie chełmińskim Każdy uczestnik projektu będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu do miejsca realizacji zadania, zostaną również opłacone składki ubezpieczeniowe i koszty badań medycyny pracy. Za uczestnictwo w formie wsparcia każdemu uczestnikowi będzie przysługiwało stypendium stażowe w wysokości 1750,00 PLN brutto brutto za miesiąc.
Zadanie 5. Pośrednictwo pracy – będzie realizowane od lipca 2016 roku do marca 2017 roku, obowiązkowe dla wszystkich uczestników projektu. Będzie polegało na kilku indywidualnych, oddzielonych w czasie spotkaniach uczestnika projektu z doradcą zawodowym w łącznym wymiarze 5 godzin na osobę. Celem zadania jest wspieranie uczestnika w realizacji poszczególnych etapów projektu, szczególnie pomoc w pozyskaniu miejsca stażu, wsparcie w przełamaniu stresu związanego z wejściem w środowisko pracy, zachęcanie do samodzielności i aktywności w życiu zawodowym.